Conference


2017 PSA Conference Schedule


Select a date to reveal or hide its schedule. To see the entire schedule, select "Show All."

The conference schedule is current as of June 5, 2017 and is subject to change.

Registration:
Sunday, Monday: 8:00-10:00am, 2:00-4:00pm, 6:00-8:00


Check back a few weeks before the conference to download a mobile version of this schedule that can be used during the conference.


 

 

    Show All / Hide All
  • Friday, October 6
    Fri: 1:00 p.m. – 2:30 p.m.
    Meeting: Finance Committee, (Executive Board Room),
    Presiding: Dana Cohoon

    Fri: 3:00 p.m. 5:00 p.m.
    Meeting: Executive Committee, (Executive Board Room),
    Presiding: Charlie Burke
  • Saturday, October 7, 2017
    Sat: 8:00 a.m. 5:00 p.m.
    Meeting: PSA Board Meeting—1st Session, (Three Rivers Conference Room),
    Presiding: Charlie Burke
  • Sunday, October 8, 2017
    Sun: 7:30 a.m. - 5:00 p.m.
    Tour: #1 - Covered Bridge and One Room Schoolhouse Tour

    Sun: 8:00 a.m. – 12:00 noon,
    Meeting: PSA Strategic Planning, (Three Rivers Conference Room),
    Presiding: Elena McTighe
    Sun: 9:00 a.m. - 10:00 a.m.
    Tour: #2 - Just ducky Tour, Street and River Tour in Amphibious Vehicle

    Sun: 2:00 p.m. - 4:00 p.m.
    Meeting: Pre-conference Meeting (Three Rivers Conference Room), Presiding: Gregory Daley
    Sun: 5:45 p.m. - 6:45 p.m.
    Tour: #3 - Just Ducky Tour, Street and River Tour in Amphibious Vehicle
    Sun: 6:00 p.m. - 9:00 p.m.
    Tour: #4 - Mt. Washington overlook of Pittsburgh and Three Rivers Sunset
  • Monday, October 9
    Mon: 7:30 a.m. - 11:30 a.m.
    Tour: #05 - Carrie Furnace of the Rivers of Steel Heritage Area

    Mon: 8:00 a.m. - 12:00 p.m.
    Workshop: Images to Artistry, (Three Rivers Conference Room), Instructor: Doug Hansgate
    Mon: 8:30 a.m. - 4:00 p.m.
    Tour: #06 - Phipps botanical Gardens and Observatory, Cathedral of Learning, and Heinz Chapel

    Mon: 1:00 p.m. – 2:30 p.m.
    Meeting: Investment Committee, (Executive Board Room), Presiding: Dana Cohoon
    Mon: 1:30 p.m. - 5:30 p.m.
    Tour: #07 - Carrie Furnace of the Rivers of Steel Heritage Area

    Mon: 3:00 p.m. – 5:00 p.m.
    Meeting: Endowment Committee, (Executive Board Room),
    Presiding: John Fuller
    Mon: 5:45 p.m. - 9:30 p.m.
    Tour: #08 - Sunset Dinner Cruise
  • Tuesday, October 10

    Tues: 6:15 a.m. - 9:00 a.m.
    Tour: #08 - Mount Washington Overlook of Pittsburgh and Three Rivers Sunrise


    Tues: 8:00 a.m. - 6:00 p.m.
    Tour: #10 - Ohiopyle State Park and Fallingwater


    Tues: 8:00 a.m. - 12:00 p.m.
    Workshop: Images to Artistry (Three Rivers Conference Room), Instructor: Doug Hansgate


    Tues: 8:10 a.m. - 12:30 p.m.
    Tour: #12 - National Aviary, Dine with the Birds


    Tues: 9:30 a.m. - 3:30 p.m.
    Tour: #11 - Pittsburgh Zoo and Aquarium


    Tues: 1:30 - 3:30 p.m.
    Meeting: Social Media Brainstorming Session (Allegheny room),
    Presiding: Geraldine Vergona


    Tues: 4:00 - 5:00 p.m.
    Meeting: Division Conferernce Program Directors (Three Rivers Conference Room), Presiding: Sandra Matson


    Tues: 5:00 - 6:00 p.m.
    Meeting: Division Chairs and Officers, 1st Session (Three Rivers Conference Room), Presiding: Tom Savage


    Tues: 7:00 - 8:00 p.m.
    Presentation: Nature Division International Exhibition of Photography (Salon 2), Presiding: Gerald Fleury
    Presentation: Photo Travel Division International Exhibition of Photography (Salon 3), Presiding: Brian Magor


    Tues: 8:15 - 9:15 p.m.
    Presentation: Projected Image Division International Exhibition of Photography and Images of the Year (Salon 2), Presiding: Gary Potts and Joanne Stolte
    Presentation: Photojournalism Division International Exhibition of Photography (Salon 3, Presiding: Walter Centeno


    Tues: 9:15 - 10:15 p.m.
    Exhibition: Gallery Opening Reception (Grand Ballroom Foyer)

  • Wednesday, October 11
    Wed: 7:00 - 8:00 a.m.
    Meeting: First Time Conference Attendees (Three Rivers Conference Room), Presiding: Gregory Daley
    Meeting: Exhibition Standards, 1st Session (Allegheny Room), Presiding: Jan Lee
    Wed: 7:00 - 8:15 a.m.
    Meal: Chapters Breakfast (City Center A), Presiding: Signe Emmerich
    Wed: 8:30 - 9:30 a.m.
    Presentation: Welcome to Pittsburgh (Salon 3, Presiding: Dallas Knight, Fred Doerfler, Gregory Daley
    Wed: 9:45 - 11:30 a.m.
    Meeting: Annual Meeting and Award Ceremony (Salon 4 & 5)
    Wed: 11:45 a.m. - 12:45 p.m.
    Meeting: ROPA Information Meeting (Three Rivers Conference Room), Presiding: Signe & Gerry Emmerich
    Meeting: TOPS (Allegheny Room), Presiding: Wendy Li
    Meeting: Nominating Committee (Exec Board Room), Presiding: Pat Gordy
    Meeting: Question and Answer Session about the New PSA Bylaws (Pittsburgh Room), Presiding: Elena McTighe
    Wed: 11:45 a.m. - 1:00 p.m.
    Meal: Nature Division Lunch and Annual Meeting (City Center A)
    Wed: 1:15 - 2:15 p.m.
    Presentation: Spain to Portugal Travelogue, Sponsored by the Photo Travel Division, (Salon 2), Presenting: Shirley Bormann and Stan Bormann
    Presentation: Photo Travel Division International Exhibition of Photography (second showing) (Salon 3), Presiding: Brian Magor
    Presentation: Fine Art Nude and Figure Photography: An Exploration, Sponsored by the Projected Image Division (Salon 4 & 5), Presenting: Malcolm and Barbara Jenkin
    Wed: 1:15 - 3:30 p.m.
    Presentation: Photoshop Elements - How to Take Snapshots and Create Great Shots (Three Rivers Conference Room), Presenting: Bill Brown
    Workshop: Close-up and Macro Workshop (Marquis A), Instructor: Andrea Shetley
    Wed: 2:30 - 3:30 p.m.
    Presentation: Portfolios Show and Presentation of Certificates (Salon 2), Presenting: John Davis and Joanne Stolte
    Presentation: Individual Portrait Competition, Sponsored by the Projected Image Division (Salon 3), Presenting: Susan Cowles
    Presentation: The Art of Bird Photography, Sponsored by the Nature Division (Salon 4 & 5), Presienting: Peter Christoph
    Wed: 3:45 - 4:45 p.m.
    Presentation: How to Create a Portfolio (Salon 2), Presenting: John Davis and Joanne Stolte
    Presentation: Photographic Style: What is it? Do You Have It? How Do You Find It?, Sponsored by the Projected Image Division (Salon 3), Presenting: Larry Cowles
    Presentation: Remote Triggering Devices for Wildlife Photography, Sponsored by the Nature Division (Salon 4 & 5), Presenting: Joe McDonald
    Wed: 5:00 - 6:00 p.m.
    Meeting: First Year members (City Center A), Presiding: Donald E. Brown
    Meeting: IUTP Award Committee (Allegheny Room, 25), Presiding: Lynn Maniscalco
    Meeting: Projected Image Division Officers and Directors Meeting (Pittsburgh Room), Presiding: Larry Beller
    Wed: 6:00 - 7:00 p.m.
    Social: Get Together for New Members, First Timers, AMDs and SMDs (City Center A), Host: Donald E. Brown
    Wed: 7:30 - 9:15 p.m.
    Featured Speaker: Adam Jones presenting "Through the Lens of Adam Jones," Sponsored by Canon (Salon 4 & 5)
    Wed: 9:15 - 10:30 p.m.
    Social: Featured Speaker Recpetion (Grand Ballroom Foyer)

  • Thursday, October 12
    Thur: 7:00 - 8:00 a.m.
    Meeting: Youth Showcase Meeting (Three Rivers Conference ), Presiding: Kathleen Braun
    Meeting: Progress Award Committee (Allegheny Room), Presiding: Andrey Antov
    Meeting: Exhibition Acceptances Management System (Executive Board Room), Presiding: Charlie Burke
    Thur: 7:00 - 8:20 a.m.
    Meal: Pictorial Print Division Breakfast and Annual Meeting (City Center A )
    Thur: 8:00 a.m. - 12:00 p.m.
    Workshop: Artistic Fashion Model Photoshoot (Marquis), Instructor: Doug Hansgate
    Thur: 8:30 - 9:30 a.m.
    Presentation: 3D PSA International Stereo Club Competition and 2016 Photo of the Year Competition (Salon 2), Presiding Andrea Shetley and Suzanne Hughes
    Presentation: Nature Division International Exhibition of Photography (second showing) (Salon 3), Presiding: Gerald Fleury
    Presentation: Creating Art from PHotographs (Salon 4 & 5), Presenting: Bill Buchanan
    Thur: 9:45 - 10:45 a.m.
    Presentation: Digital Stereo Photography Today, Sponsored by the 3D division (Salon 2), Presenting: George Themelis
    Presentation: Pictorial Print Division Best of the Best Interclub Competition Winners (Salon 3), Presenting: Susan Cowles
    Presentation: Techniques in Underwater Photography, Sponsored by the Nature Division (Salon 4 & 5), Presenting: Don Pivonka
    Thur: 11:00 a.m. - 12:00 p.m.
    Presentation: More StereoPhoto Maker Software Tutorials, Sponsored by the 3D Division (Salon 2), Presenting: Andrea L. Shetley
    Presentation: Projected Image Division Photo and Video Essays: Guidelines and 2017 Award Essays (Salon 3), Presenting: Joanne Stolte
    Presentation: Creative Compositing for Digital and Prints, Sponsored by the Pictorial Print Division (Salon 4 & 5), Presenting: Nyla James
    Thur: 12:15 - 1:30 p.m.
    Meal: Photo Travel Division Lunch and Annual Meeting (City Center A)
    Thur: 12:15 - 1:15 p.m.
    Meeting: Chapters Meeting (Three Rivers Conference Room), Presiding: Signe Emmerich
    Meeting: Ethics Review Board (Allegheny Room), Presiding: Agatha Bunanta
    Meeting: International Relationships (Exec Board Room), Presiding: Charlie Burke
    Thur: 1:45 - 2:45 p.m.
    Presentation: 3D International Exhibition of Photography, (Salon 2), Presenting: John C. Ballou, Lee Pratt, and Geoff Peters
    Presentation: Pictorial Print Division Photo Book Essay Contest Review and Showing of Winners (Salon 3), Presenting: Larry Cowles
    Presentation: Wildlife in Our National Parks, Sponsored by the Nature Division (Salon 4 & 5), Presenting: Dee Langevin
    Thur: 3:00 - 4:00 p.m.
    Presentation: 54th Annual PSA Stereo Sequence Program (Salon 2), Presenting: Lee Pratt
    Presentation: Photo Travel Division Essay Competition and Best of Photo Travel (Salon 3), Presenting: Judy Burr
    Presentation: Making Competitive Nature Images, Sponsored by the Nature Division (Salon 4 & 5), Presenting: Rick Cloran
    Thur: 4:15 - 5:15 p.m.
    Presentation: 3D Surprises (Salon 2), Presenting: Lee Pratt
    Presentation: PID Interclub Best of the Best (Salon 3), Presenting: Bob Benson
    Presentation: Best Photos of the Arctic (Sponsored by the Photo Travel Division) (Salon 4 & 5), Presenting: Sergey Anisimov
    Thur: 5:30 - 6:30 p.m.
    Meeting: Historical Research (Allegheny Room), Presiding: Laura Davies
    Meeting: Join Exhibition Standards and Who's Who (Exec Board room), Presiding: Dan Charbonnet
    Thur: 5:30 - 7:00 p.m.
    Social and Meeting: Area/State Directors meeting and Social (City Center A ), Presiding: Donald E. Brown

    Thur: 7:30 - 9:15 p.m.
    Featured Speaker: Rob Knight - Make the Most of your Next Photo Workshop, sponsored by Panasonic/LUMIX (Salon 4 & 5)
    Thur: 9:15 - 10:26 p.m.
    Social: Featured Speaker Reception (Grand Ballroom Foyer)


  • Friday, October 13
    Fri: 7:00 - 8:00 a.m.
    Meeting: Star Ratings Committee (Three Rivers Conference Room), Presiding: Francis MacDonald
    Meeting: Honors Committee (Allegheny Room), Presiding: Henry Ng
    Fri: 7:00 - 8:20 a.m.
    Meal: Photojournalism Breakfast and Annual Meeting (City Center A)
    Fri: 7:30 a.m. - 11:30 a.m.
    Tour: #13 - Carrie Furnace of the Rivers of Steel Heritage Area

    Fri: 8:00 a.m. - 12:00 p.m.
    Workshop: Artistic Fashion Model Photoshoot (Marquis), Instructor: Doug Hansgate
    Fri: 8:30 - 9:30 a.m.
    Meeting: Chapters, Clubs & Councils Club Services and Councils' Challenge (Salon 2), Presenting: Kah-Wai Lin
    Presentation: Researching and Planning Your Independent Photo Trip, Sponsored by the Photo Travel Division (Salon 4 & 5), Presenting: John Martin
    Presentation: From Photograph to Performance: What You Need to Know to Create a Fine Art Print, Sponsored by the Pictorial Print Division (Salon 3), Presenting: Paul Speaker
    Fri: 9:45 - 10:45 a.m.
    Presentation: Chapters, Clubs & Councils Website Development and Content, Newsletter Program and Contest, and Chapters Showcase (Salon 2), Presenting: Pat Gordy and Joanne Stolte
    Presentation: Winning Images from the Street, Sponsored by the Photojournalism Division (Salon 3), Presenting: Robert Ginn
    Presentation: Increase Your Odds of Winning with Prints, Sponsored by the Pictorial Print Division (Salon 4 & 5), Presenting: Gary Potts
    Fri: 11:00 a.m. - 12:00 p.m.
    Presentation: Youth Photography Showcase (Salon 2), Presenting: Kathleen Braun
    Presentation: Photojournalism International Exhibition of Photography (second showing) (Salon 3), Presenting: Walter Centeno
    Presentation: Strategies for Capturing Decisive moments in Nature (Salon 4 & 5), Presenting: Joe LeFevre
    Fri: 12:15 p.m. - 1:30 p.m.
    Meal: Projected Image Division Lunch and Annual Meeting (City Center A)
    Fri: 12:15 - 1:15 p.m.
    Meeting: PSA Journal Contributors (Three Rivers Conference room), Presiding: Larry Cowles
    Meeting: Projected Image Collection Committee (Allegheny Room), Presiding: Henry Ng

    Fri: 1:45 - 2:45 p.m.
    Presentation: Stimulating Side Trips, Sponsored by the Photo Travel Division, (Salon 4 & 5), Presenting: Joseph Hearst
    Presentation: San Antonio Revisited (Salon 3), Presenting: Joe Zaia
    Presentation: Legal Issues for Photographers (Salon 2), Presenter: Nancy Wolff
    Fri: 3:00 - 4:00 p.m.
    Presentation: Projected Image Division Individual Creative/End of the Year Individual Creative and Interclub Creative (Salon 2), Presenting: Nancy Speaker and Amy Musinsky
    Presentation: In a Flash: Shooting Pro Sorts in a Digital World, Sponsored by the Photojournalism Division (Salon 3), Presenting: Keith Gillette
    Presentation: Creative Composition in Landscape Photography, Sponsored by NiSi (Salon 4 & 5), Presenting: Kah-Wai Lin
    Fri: 4:15 - 5:15 p.m.
    Presentation: Projected Image Division Images of the Year and International Exhibition of Photography (second showing) (Salon 2), Presenting: Gary Potts and Joanne Stolte
    Presentation: Photo Printing Tips, Tricks and More, Sponsored by the Pictorial Print Division and Red River Paper (Salon 3), Presenting: Drew Hendrix
    Presentation: Turning Hobby to Professionalism (Salon 4 & 5), Presenting: Majdi N. Al Naser
    Fri: 5:30 - 6:30 p.m.
    Social: Pictorial Print Division Reception (Three Rivers Conference Room)
    Meeting: PSA International Exhibition Committee (Marquis), Presiding Howard Zatulove
    Meeting: Lifetime Achievement Committee (Allegheny Room), Presiding: Laura Davies
    Social: International Reception (Marquis Foyer), Presiding: Roy Killen
    Fri: 5:30 - 7:00 p.m.
    Meal: 3D Division Dinner and Annual Meeting (City Center A)
    Fri: 5:45 - 6:45 p.m.
    Meeting: Conference Committee (Exec Board Room), Presiding: Gregory Daley
    Fri: 7:30 - 9:15 p.m.
    Featured Speaker: Frank Smith (Sponsored by Olympus), Creative Elements of Architecture: Out with the Rule book (Salon 4 & 5)
    Fri: 9:15 - 10:15 p.m.
    Social: Featured Speaker reception (Grand Ballroom Foyer)
  • Saturday, October 14
    Sat: 7:00 - 7:45 a.m.
    Meeting: Division Chairs and Officers (second session) (Pittsburgh Room), Presiding: Tom Savage
    Sat: 8:00 - 8:45 a.m.
    Meeting: Exhibition Standards (second session) (Pittsburgh Room), Presiding: Jan Lee
    Presentation: This Week in Review (Salon 4 & 5), Presenting: Bill Buchanan
    Sat: 8:00 a.m. - 12:00 p.m.
    Workshop: Portfolio Distinctions Advisory Workshop (Salon 2), Instructors: John Davis and Joanne Stolte
    Sat: 9:00 - 10:00 a.m.
    Presentation: Photography Without Limits - 2016 Lifetime Achievement to Jozef Aerts (Salon 4 & 5)
    Sat: 10:30 a.m. - 12:00 p.m.
    Presentation: IUTP Nick Ut - From Hell to Hollywood (Salon 4 & 5)
    Sat: 1:30 - 3:30 p.m.
    Meeting: Board of directors (final) (Three Rivers Conference Room), Presiding: Charlie Burke
    Sat: 1:30 - 2:30 p.m.
    Presentation: Retrospective: PSA and My Photography (Salon 4 & 5), Presenting: Gerald Emmerich, Jr.
    Sat: 2:45 - 3:45 p.m.
    Presentation: Yamal: Life on the Earth's Edge, Sponsored by the Nature Division (Salon 4 & 5), Presenting: Sergey Aminisov
    Sat: 4:00 - 5:00 p.m.
    Presentation: Invitation to Salt Lake City, Utah (Salon 2)
    Sat: 6:00 - 7:00 p.m.
    Social: Pre-Honors Reception (Grand Ballroom Foyer)
    Sat: 7:00 - 9:30 p.m.
    Meal: Honors Banquet (Salon 4 & 5)